Chov žížal

Neustále se mě lidé ptají jak žížaly chovat. Pro ty, kdo si chtějí chovat žížaly pro svou vlastní potřebu či založit na tom byznys doporučuji knihy nabízené v E-SHOPu. V publikacích najdete komplexní a ucelené informace, které Vám pomohou překonat počáteční nezdary či potíže. Následující text jen ve zkratce podává základní informace o chovu žížal a nastiňuje jejich potřeby.

Je vcelku jedno, které žížaly chováte, všechny mají velmi podobné potřeby a to:

  1. Potrava
  2. Voda
  3. Tma
  4. Teplota
  5. Vzduch
 
Potrava

Jako každý jiný organismus i žížaly potřebují potravu. Kuchyňský odpad poskytuje skvělé podmínky k rozvoji mikrobiálních kultur, kterými se žížaly živí. Ovšem je potřeba vyvarovat se některých potravin.

Nekrmit: Masem, mléčnými výrobky, kyselými potravinami jako je například kůra citrusových plodů, zbytky obsahující tuky či oleje.

Krmit: Ovocem a zeleninou, sečenou travou, listím, odpady ze zemědělské výroby, kaly z čistíren odpadních vod (eliminace těžkých kovů), papírem a vším, co je rostlinného původu, wormňam.

Kompostování žížalami vůbec nezapáchá pokud je substrát dobře provzdušněn a tím pádem se dá realizovat i v interiéru, třeba i přímo v kuchyni.

Voda

Voda je základní podmínkou pro veškerý život na Zemi. Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost. Pokud ji nemají, tak hynou a pokud je ji přebytek, tak utíkají z "mokrého" prostředí, které je živnou půdou pro množení anaerobních bakterií a jiných patogenních organizmů napadajících žížaly.Jedná se o nejčastější příčinu úniku, nebo úhynu žížal v chovu. Běžný postup je takový, že vezmete hrst substrátu, zmáčknete jej a pokud vyteče jen pár kapek, pak je to ideální. Výborný pro chov žížal je kokosový substrát.

Tma

Žížaly nesnášejí světlo. Začátečníkům doporučuji umístit nad chovnou nádobu s žížalami světlo. Tím pádem žížaly zůstanou v nádobě a nebudou se snažit uniknout.

Teplota

Jak Eisenia fetida, tak Dendrobaena veneta jsou k teplotě velmi tolerantní. Oba tyto druhy přežívají od 0oC do 30oC. Lumbricus terrestris je potřeba uchovávat v chlazených prostorách s teplotou kolem 0oC.

Vzduch

Opět jako většina organismů i žížaly potřebují kyslík. Proto doporučuji kokosový substrát. Tento substrát má mnohé výhody, mimo jiné nezadržuje přebytečnou vodu a tím nedochází k rozvoji anaerobních bakterií, které produkují odpudivý zápach. Poskytuje žížalám výborné podmínky k životu.

 

Vlivem stresu z přepravy a dehydratací mohou žížaly ztratit na hmotnosti až 10%. Po příjezdu žížaly co nejdříve zabydlete. Může se stát, že žížaly budou i přesto neustále vylézat z chovné nádoby. Tomu zabráníte umístěním světla nad tuto nádobu.

 

Zde je odkaz na krátké video jak si vyrobit nádobu na chov žížal: www.youtube.com/watch?v=Ep3AJ1mJveo

 

 

Novinky

Přihlaste se k odběru novinek:



Přihlášení na akci

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: